Łazienka z wanną - czyli sposób na domowe spa oraz 10 porad przy zakupie wanny

 

W większości polskich domów w łazienkach spotykamy wanny. Zazwyczaj kojarzą się one z higieną osobistą, rzadziej z komfortem i relaksem. Warto jednak to zmienić i wykorzystać cały potencjał jaki drzemie w wannach.

 

 

Wystarczy ciemniejsze lub lekko przygaszone światło, kilka świec zapachowych i relaksująca muzyka, aby zamienić na chwilę łazienkę w domowe spa. Relaks, spokój , odprężenie po ciężkim dniu czy tygodniu – odrobina czasu tylko dla nas samych, która zmienia nasze nastawienie i dodaje energii na kolejne dni. Warto spróbować !!!

 

 

Co jednak zrobić jeśli w naszej łazience nie ma wanny lub nasz stary model nie jest zbyt wygodny do relaksującej kąpieli. Wymienić na nowy :)? - to bardzo dobra myśl i rozwiązanie tylko od czego zacząć ...( przecież rynek oferuje tak wiele modeli różniących się materiałem, kształtem, rozmiarem czy sposobem montażu ). Dziś na rynku mamy bardzo duży wybór wanien, które możemy podzielić ma kilka grup ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, kształt, rozmiar czy kolor. Co je odróżnia od siebie i w jaki sposób materiały wpływają na użytkowanie i komfort.

 

Wanny stalowe – mogą być emaliowane co znacznie podnosi ich trwałość i estetyczność. Zaleta tego rodzaju wanien jest przede wszystkim trwałość. Produkty wykonane ze stali są wysoce odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne , dodatkowo stal emaliowana o grubościach minimum 3,5 mm zapewnia, że wanna przez długie lata pod wpływem użytkowania nie zmieni swoich właściwości. Wanny stalowa są wysoce odporne na wysokie temperatury jednak ich podstawową wadą jest to, że woda szybko się wychładza ( warto stosować dodatkowo do wanien stalowych nośniki styropianowe, które dłużej utrzymają ciepło ). Stal jest dodatkowo zimnym w dotyku materiałem.

 

Wanny żeliwne – produkty z tego materiału są bardzo ciężkie co jest ich podstawową wadą, przez co instalacja, wnoszenie i montaż są trudne i niezbędne jest kilka osób. Mają jednak swój niepowtarzalny charakter i dlatego często żeliwo wykorzystywane jest do produkcji wanien w stylu Retro. Zwykle są to wanny wolnostojące na nóżkach. Podstawową zaletą jest jednak bardzo wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Wanny z konglomeratu – konglomerat jest często stosowany w produkcji umywalek. Jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia, w dotyku natomiast jest przyjemny i ciepły. Bardzo dużą zaletą wanien konglomeratowych jest ich wykonanie z jednej bryły dzięki czemu bród nie zbiera się w zakamarkach czy szczelinach. Sam materiał daje też duże możliwości uzyskania futurystycznych, nowoczesnych i designerskich kształtów, które na pewno nadadzą łazience niepowtarzalnego wyglądu i charakteru.

 

Wanny akrylowe – bardzo liczna grupa wanien, często wybierana przez klientów i ciesząca się największą popularnością. Wanny wykonane z akrylu mają bardzo wiele zalet, które mocno przekonują do ich zakupu i użytkowania. Produkty akrylowe są stosunkowo lekkie,, sam materiał jest przyjemny i ciepły w dotyku. Woda napuszczona do wanny akrylowej będzie wolniej się wychładzać, niż w wannie stalowej czy żeliwnej co zapewnia większy komfort użytkowania, a dzięki temu kąpiel może trwać dłużej. Akryl daj też duże możliwość wykonania ciekawych wzorów i kształtów. Wśród wanien akrylowych znajdziemy zarówno wanny wolnostojące jak i do zabudowy.

 

Różnorodna grupa materiałów z których produkowane są wanny dała producentom duże możliwość wykonania wielu rozmaitych kształtów i rozmiarów.

Ze względu na kształt możemy wanny podzielić na prostokątne, owalne, kwadratowe , okrągłe, asymetryczne, symetryczne oraz futurystyczne o nie nieokreślonej bryle. Mnogość kształtów dopełniają dodatkowo rozmiary. Do wyboru mamy wanny bardzo małe jak np. 100x70 cm , standardowe prostokątne 140x70 cm czy 150x75 cm czy np. asymetryczne 150x70 cm ,ale również bardzo duże przekraczające 200 cm. Daje to naprawdę duże możliwości aranżacji wnętrza łazienki.

 

 

Wanny możemy również sklasyfikować, ze względu na sposób montażu. Dzielimy je na dwie grupy: do zabudowy oraz wolnostojące.

Wanny do zabudowy są bardzo dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, w których każdy centymetr ma duże znaczenie. Przy ich montażu przynajmniej jedna ze ścian styka się ze ścianą, a ich wykończenie zazwyczaj jest wykonywane z płytek ceramicznych lub przy pomocy plastikowej obudowy rekomendowanej do danego modelu. Wanny do zabudowy są również tańsze od wolnostojących.

Wanna wolnostojące bardzo zyskują na popularności w ostatnich latach. Coraz częściej wykorzystywane są przez architektów i projektantów jako element nie tylko funkcjonalny ale również dekoracyjny łazienki. Odpowiednie umiejscowienie nadaje pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru i znacznie zwiększa jego atrakcyjność. Wanny wolnostojące potrzebują więcej przestrzeni, dlatego warto je stosować w większych łazienkach, można jednak znaleźć kompromis wśród wanien wolnostojących z możliwością dosunięcia do ściany co pomaga zaoszczędzić przestrzeń łazienki.

 

 

Na etapie projektu należy właściwie zaplanować usytuować podejście kanalizacyjne oraz ciepłą i zimną wodę.

 

Kształt, rozmiar, sposób montażu, rodzaj materiału i co dalej...

10 krótkich porad przy wyborze wanny

  1. Wanna musi pasować do wnętrza dlatego rozmiar należy prawidłowo dobrać ( unikajmy zbyt małych i zbyt dużych rozmiarów do małych i średnich pomieszczeń )
  2. Kształt powinien oddawać klimat wnętrza i być z nim spójny
  3. Wanny dostawiane do ściany wybierajmy do małych i średnich łazienek.
  4. Wanna wolnostojąca idealne sprawdzi się w dużych, przestronnych łazienkach.
  5. Kolor biały jest uniwersalny, wybór innego koloru należy dobrze przemyśleć.
  6. Zaplanuj wcześniej sposób montażu baterii, nie na każdej wannie zamontujemy baterię
  7. Siedzisko powinno być dobrze wyprofilowane, zapewni to komfort użytkowania.
  8. Zaplanuj sposób obudowania wanny – płytki lub obudowa
  9. Warto rozważyć zastosowanie nośnika styropianowego, który ustabilizuje i wzmocni wannę a dodatkowo woda wolniej będzie się wychładzać
  10. Miejsce na kosmetyki na wannie czy osobnej półce.
  • logo ANFRA BIS
  • logo apm Produkt Konglomerat Design
  • logo DARFOR
  • logo KabinyUmywalki
  • logo KARMELIT