Co do łazienki brodzik czy odpływ liniowy – czyli prysznic z pomysłem na każdą kieszeń.
Współczesna łazienka jest miejscem, gdzie liczy się nie tylko komfort, ale również wysoka praktyczność i funkcjonalność. Rozwiązanie które dobrze wpisuje się w ten kanon to wybór zamiast standardowej wanny podczas wyposażania łazienki kabiny prysznicowej, drzwi prysznicowych czy ścianki ze szkła hartowanego. Sama kabina prysznicowa czy ścianka nie wystarczą jednak do prawidłowego funkcjonowania prysznica, należy jeszcze zamontować odpowiednie odprowadzenie wody.
Do wyboru mamy brodzik lub odpływy liniowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady, które warto poznać, aby właściwe do swoich potrzeb funkcjonalnych i estetycznych dobrać właściwy produkt.
Brodzik prysznicowy – element wyposażenia łazienki służący do odprowadzenia wody poprzez wmontowany syfon. Najczęściej spotykane i najbardziej popularne są brodziki wykonane z akrylu, jednak możemy również spotkać brodziki z innych tworzyw i materiałów jak np. konglomerat, kamień, stal emaliowana czy ceramika. Wykorzystanie różnych kompozytów do produkcji brodzików ściśle wiąże się z ich wytrzymałością, ciężarem, sposobem montażu oraz ceną.
Brodzik akrylowy – łatwy w montażu, lekki, często spotykany wraz ze stelażem lub na nośniku styropianowym. Akryl jest ciepły i przyjemny w dotyku. Brodziki akrylowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie, wadą natomiast jest brak możliwości stosowania silnych detergentów do czyszczenia.
Brodzik konglomeratowy – łatwy montaż, nie wymaga stelaży czy nośników. Produkt przyjemny i ciepły w dotyku. Dodatkową zaletą jest utrudniony rozwój bakterii i grzybów na powierzchniach konglomeratowych. Są one jednak droższe od swoich odpowiedników akrylowych.
Brodziki kamienne – odporne na wszelkie zarysowania, bardzo trwałe, idealnie sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach, tłumią odgłos wody i trzymają ciepło. Wadą jest jednak bardzo wysoka cena oraz konieczność częstego dbania o czystość poprzez stosowanie odpowiednich środków.
Brodzik ceramiczny – bardzo stylowe i eleganckie, posiadają połysk,odporne na uszkodzenia. Nie wymagają do montażu stelaży czy nośników i są łatwe w utrzymaniu czystości. Podstawową wadą jest ich wysoka cena oraz waga która jest znacznie większa niż brodzików akrylowych.
Brodzik stalowy emaliowany – bardzo trwały, łatwy w utrzymaniu czystości, mycie brodzików z tego materiału nie wymaga stosowania specjalnych środków chemicznych i dezynfekujących. Brodziki emaliowane posiadają stosunkowo niską i atrakcyjną cenę. Wadą jest brak utrzymania ciepła, materiał zimny w dotyku, możliwość powstania odprysków które ciężko jest naprawić.
Oprócz szerokiej gamy materiałów z jakich wykonane są brodziki można je sklasyfikować na podstawie kształtu oraz wysokości. Wyróżniamy brodziki prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, asymetryczne, a każdy z nich dodatkowo może być: pod-płytkowy posadzkowy płaski do wysokości 3 cm, płytki do wysokości 6 cm , standardowy pomiędzy 6 cm, a 15 cm oraz głęboki powyżej 15 cm wysokości.
Brodzik na stelażu czy nośniku styropianowym ?
Przy zakupie brodzika warto zwrócić uwagę w jaki sposób wzmocniona jest konstrukcja, co ma szczególne znaczenie przy brodzikach akrylowych. Ze względu na swoje parametry techniczne wymagają one zastosowania stelaża lub nośnika który zwiększa ich wytrzymałość. Dodatkowo obudowa styropianowa wytłumia i poprawia stabilność.
Zaleta zastosowania brodzika:
- łatwość montażu
- szeroki wybór kształtów, rozmiarów i głębokości
- wysoka funkcjonalność
- zajmuje mniej miejsca w stosunku do wanien
Odpływy liniowe zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników łazienek. Stały się niewątpliwe alternatywą dla standardowych brodzików prysznicowych. Bardzo często wykorzystywane są jak element dekoracyjny łazienki poprzez zastosowanie rusztu ze wzorem, mogą również nadać wnętrzu nowoczesnego, minimalistycznego designu jeśli w odpływ wklejona jest płytka ceramiczna lub inny materiał dekoracyjny np. szkło.
Odpływy możemy podzielić na dwie grupy : punktowe lub liniowe. Różnią się one między sobą ilością miejsce jakie jest potrzebne w posadzce do ich montażu. Odpływy punktowe ( wymiary 20x20 cm lub 15x15 cm ) zwykle nie zajmują go wiele pod posadzką natomiast odpływy liniowe w zależności od długości ( 50 cm do 100 cm ) wymagają więcej przestrzeni. Wybór jednak jest bardzo indywidualny i zależy od inwestora i jego preferencji aranżacyjnych wnętrza.
Jaki odpływ liniowy do łazienki ?
Jeśli zdecydujemy się na zakup odpływu liniowego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, których wybór odgrywa kluczowa rolę.
Długość odpływu – należy pamiętać że odpływ nie może być większy od miejsca w którym zaplanowany jest prysznic ( kabina, ścianka czy wnęka ). Jeśli mamy np. kabinę 90x90 cm odpływ liniowy powinien być mniejszy niż 90 cm. Odpływ powinien znajdować się wewnątrz prysznica. Pamiętajmy, że przepustowość wody nie jest zależna od długości odpływu liniowego.
Wysokość odpływu również odgrywa kluczowa rolę i warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie w szczególności jeśli wylewka nie jest zbyt gruba dobrze jest wybierać odpływ niskie np. o 53 mm wysokość zabudowy.
Odpływ z rusztem czy pod płytkę – wybór zależy od aranżacji wnętrza, parametry techniczne zwykle pozostają na tym samym poziomie. Niektóre firmy jak np. Rea oferują odpływy dwustronne z możliwością wklejenia płytki lub pozostawienia rusztu ze stali nierdzewnej polerowanej.
Zalety zastosowania odpływu liniowego:
-
wysoki komfort użytkowania
-
zwiększenie bezpieczeństwa brak progów ( komfortowe rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych )
-
łatwość czyszczenia
-
oszczędność miejsca
-
duże możliwości aranżacyjne